تصادفات متداول موتورسواران قسمت شش

0
(0)

موتورسواری یکی از خطرناک‌ترین سرگرمی‌های دنیای امروزی است. طبق یک آمار تهیه شده در سال 2005 از هر 10000 موتورسیکلتِ اسپرتِ ثبت شده در آمریکا، 22 مورد از آن‌ها راکبان خود را به کام مرگ کشیده‌اند که اکثر آنان را جوانانی تشکیل می‌دهند که در پروسهٔ یادگیری هستند. از آنجایی که الگوی پیروی شده توسط بسیاری از این افراد یکسان است و همچنین بسیاری از تصادفات آن‌ها در چند قالب متداول دسته‌بندی می‌شوند، می‌توان با افزایش آگاهیِ این بخش از جوانان احتمال بروز حوادث ناگوار برای آن‌ها را کاهش داد. در ایران سالانه 5000 موتورسوار جان خود را از دست می‌دهند.در این کشور منبع خاصی برای افزایش دانش موتورسواری امن وجود ندارد پس بر آن شدیم که در یک مطلب 10 قسمتی، شایع‌ترین حوادثی که گریبان‌گیر موتورسواران می‌شوند را مورد تحلیل قرار داده و گامی در جهت حفظ جوانان این مرز و بوم پیموده باشیم.

اگر اولین بار است که با این مجموعه آشنا شده‌اید اکیداً توصیه می‌شود مطالعه آن را از بخش اول آغاز کنید.

در این قسمت به بررسی ششمین مورد از حوادث متداول می‌پردازیم.

موتورسیکلت6 2 تصادفات متداول موتورسواران قسمت شش

اتومبیل کناری فرمان را به سمت شما می‌گیرد

در حال رانندگی در میان ترافیک روان هستید که ناگهان راننده اتومبیل کناری هوس می‌کند جای شما را داشته باشد. بدون هیچ اخطاری ناگهان خودرواش را به سمت شما هدایت می‌کند و شما که در حال تلاش برای برنده شدن در یک مسابقهٔ رانندگی فرضی بودید، ناگهان با آن برخورد کرده و نقش زمین می‌شوید. یادتان باشد که موتورسیکلت وسیلهٔ نقلیهٔ بسیار کوچکی بوده و به‌راحتی در نقاط کور رانندگان به‌ویژه خودروهای سنگین پنهان می‌شود.

راه پیشگیری:
همواره با سرعتی برانید که در صورت تغییر لاین یکی از اتومبیل‌های جلویی به لاین شما فرصت کافی برای ترمز گرفتن داشته باشید. از نقاط کور وسایل نقلیه آگاه باشید و از آن‌ها دوری کنید. به‌طور کلی می‌توان گفت که هرگاه قادر به مشاهدهٔ چهرهٔ راننده درون آینه‌های خودرواش نباشید، احتمال اینکه راننده از حضور شما بی خبر باشد بسیار زیاد است. در نظر داشته باشید که نقاط کور عموماً شامل موقعیت‌های ساعت 3، ساعت 4:30، ساعت 7:30 و ساعت 9 نسبت به خودروها هستند. بدانید که اگر سرعت حرکت یکی از لاین‌ها از لاین‌های دیگر بیشتر باشد رانندگان زیادی تمایل پیدا می‌کنند که به آن لاین تغییر مسیر دهند. همچنین بدانید که در چهارراه‌ها ممکن است رانندگانی که هم جهت با شما میرانند، بدون استفاده از علائم هشداردهنده نظیر چراغ راهنما ناگهان شروع به پیچیدن کنند. بنابراین شما باید همواره شرط احتیاط را به‌جا آورده و از ریسک کردن و سبقت گرفتن در این مکان‌ها بپرهیزید.

موتورسیکلت6 1 تصادفات متداول موتورسواران قسمت شش

همواره باید برای واکنش در چنین شرایطی آماده باشید باید از موقعیت اتومبیل‌های اطراف خود آگاه بوده و مسیرهای بالقوه‌ای برای جاخالی دادن به حرکات اشتباه رانندگان در نظر بگیرید و آماده باشید. در زمان خطر با بوق رانندهٔ دیگر را از حضور خود آگاه کنید اما روی واکنش وی حساب نکنید. هم‌زمان با بوق زدن موتور را اندکی در جهت مخالف برده و شروع به ترمز کنید به‌گونه‌ای که مسیری که راننده قرار است از آن عبور کند توسط شما اشغال نشده باشد.

نکاتی هستند که توجه به آن‌ها شما را گوش‌به‌زنگ تر می‌کند. در نظر گرفتن مواردی نظیر چراغ‌های راهنما، جهت‌گیری چرخ‌های جلو، جهت‌گیری سر راننده (بسیار مهم) و یا ترمز گرفتن رانندگان نزدیک چهارراه (احتمال دارد به‌منظور پیچیدن انجام شده باشد.) زمان پاسخ‌دهی شما به اشتباهات دیگران را به‌شدت بهبود می‌دهد.

منبع پدال

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

فناوری اسکای اکتیو

0 (0) آیا شرکتهای خودروساز به آینده فکر  می کنند؟ بیشترین دغدغه ها و نگرانیهای  …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد فارما