تصادفات متداول موتورسواران – قسمت پنج

0
(0)

موتورسواری یکی از خطرناک‌ترین سرگرمی‌های دنیای امروزی است. طبق یک آمار تهیه شده در سال 2005 از هر 10000 موتورسیکلتِ اسپرتِ ثبت شده در آمریکا، 22 مورد از آن‌ها راکبان خود را به کام مرگ کشیده‌اند که اکثر آنان را جوانانی تشکیل می‌دهند که در پروسه ی یادگیری هستند. از آنجایی که الگوی پیروی شده توسط بسیاری از این افراد یکسان است و همچنین بسیاری از تصادفات آن‌ها در چند قالب متداول دسته‌بندی می‌شوند، می‌توان با افزایش آگاهیِ این بخش از جوانان احتمال بروز حوادث ناگوار برای آن‌ها را کاهش داد. در ایران سالانه 5000 موتورسوار جان خود را از دست می‌دهند. از آنجا که در این کشور منبع خاصی برای افزایش دانش موتورسواری امن وجود ندارد در سایت پدال بر آن شدیم که در یک مطلب 10 قسمتی، شایع‌ترین حوادثی که گریبان‌گیر موتورسواران می‌شوند را مورد تحلیل قرار داده و گامی در جهت حفظ جوانان این مرز و بوم پیموده باشیم.

اگر اولین بار است که با این مجموعه آشنا شده‌اید اکیداً توصیه می‌شود مطالعه آن را از بخش اول آغاز کنید.

موتورسیکلت5 تصادفات متداول موتورسواران   قسمت پنج

5. عبور از مسیر یا شی‌ء لغزنده در حین گذر از پیچ تند

در حین عبور از گردنه‌های جاده در حالی که دید خوبی ندارید، بدون هیچ اخطاری ناگهان از روی بخشی از شن، چاله، برگ یا هر شی‌ء لغزنده ی دیگری عبور می‌کنید، چرخ جلوی شما لیز می‌خورد و پس از برخورد با زمین به لاین مخالف می‌روید، خودروی دیگری هم از روبرو در حال آمدن است و تمام.

هرکسی که یک بار در حین پیچیدن با موتور، از روی یک پاکت چیپس عبور کرده باشد، شهادت خواهد داد که موتورسیکلت و چیپس دوستان خوبی برای یکدیگر نیستند! قضیه به چیپس ختم نمی‌شود. هرگونه روغن ریخته شده روی زمین، شن، رنگ‌های خطوط عابر پیاده، خطوط اضطراری، نشانگر لاین‌های خیابان و بسیاری موارد دیگر، همگی گزینه‌هایی مناسب برای تمرین سُربازی هستند! مکانیزم عبور چرخ از یک شیء لغزنده، از قفل شدن چرخ‌ها در هنگام ترمز گیری درون پیچ بسیار بدتر است و در صورت پیش آمدن این مشکل تنها شانس موتورسوار در این است که قبل از زمین خوردگی از آن شیء عبور کند و این اتفاق به‌ندرت می‌افتد. می‌توان گفت که تنها راه حل این مشکل، پیشگیری از وقوع آن است.

راه پیشگیری:
با آن برخورد نکنید! همواره باید در زمان رانندگی هر جایی که نسبت به آن دید کافی ندارید را مانع فرض کنید. بسیاری از رانندگان ما در جاده‌های گردنه‌ای صرفاً چون قادر به دیدن خودرو از پشت کوه‌ها نیستند، فرض را بر عدم وجود خودرو گرفته و با سبقت نا به‌جا حوادث تلخی را رقم می‌زنند. تصادفات این‌چنینی برای موتورسواران بسیار فاجعه‌بارتر هستند و می‌توان گفت که زمین خوردن کم خسارت‌ترین نتیجه ی این سبک رانندگی است. بنابراین باید خود را عادت بدهید که همواره با احتیاط رانندگی کنید و همواره از بخشی از مسیر حرکت کنید که بیشترین میدان دید را داشته باشید. همچنین باید با سرعتی برانید که از لحظه‌ای که شی‌ء جدیدی در میدان دیدتان قرار گرفت زمان کافی برای واکنش داشته باشید. این یکی از کلیدهای رانندگی است که همه ی حرفه‌ای‌ها درباره ی آن اتفاق نظر دارند. بد نیست این را هم بدانید که یک قانون کلی برای عبور از پیچ‌های تند، قانون ورود آرام و خروج سریع است یعنی با سرعت مطمئن وارد پیچ شوید و هنگامی‌که به پایان آن نزدیک شدید در حالی که موتور را به حالت عمودی برمی‌گردانید مجدداً شتاب بگیرید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

فناوری اسکای اکتیو

0 (0) آیا شرکتهای خودروساز به آینده فکر  می کنند؟ بیشترین دغدغه ها و نگرانیهای  …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد فارما