خودروهایی که در آینده می آیند

0
(0)

127 سال پیش نخستین خودروی جهان با ثبت اختراع شماره ۳۷۴۳۵ توسط کارل بنز در اداره ثبت اختراعات رایش به دنیا معرفی شد و گرچه از آن زمان تا اکنون ده ها هزار ابتکار و اختراع در صنعت خودروسازی جهان به ثبت رسیده است، اما به نظر می رسد بشر تازه در ابتدای راهی طولانی و هیجان انگیز قرار دارد.

طی یک دهه اخیر، صنایع مختلف از جمله فناوری طراحی و ساخت خودرو از چنان پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده است که آن را نه تنها برابر بلکه فراتر از کل پیشرفت صنایع در یک قرن گذشته می دانند. از این رو باید این فرض را جدی گرفت که تنها در یک دهه آینده اتفاقات عجیب و فراتر از تصور زیادی در صنعت خودروسازی جهان روی دهد و باید منتظر خودروهایی بود که حتی شاید هم اکنون نیز تصورکردنشان کار دشواری باشد. محصولاتی که در قالب خودروهای مفهومی طراحی و رونمایی می شود راه را برای تبدیل شدن این تصورات به واقعیت عینی هموار می سازد. در واقع اینجا صحبت از خودروهایی است که از آینده خواهند آمد!

11 2 خودروهایی که در آینده می آیند

ASQ برای حرکت در خشکی و آب
جویونگ کیم دانشجوی خوش شانس دانشگاه هانگیک کره جنوبی است که با طراحی خودروی مفهومی ASQ برای برند خودروساز آئودی توجه مدیران ارشد این غول خودروساز را به خود جلب کرد. به ASQ لقب خودرویی از آینده را داده اند و گرچه حدود سه سال از رونمایی طرح های مربوط به آن می گذرد اما تاکنون کمترین اشکال طراحی نیز به آن گرفته نشده است. این خودرو در آن دسته خودروهایی قرار می گیرد که در آینده ای نه چندان دور توجه جدی بازار خودروسازی آلمان را به خود جلب خواهد کرد. این خودرو برای سال ۲۰۴۰ در نظر گرفته شده است یعنی زمانی که بدترین سناریوی ممکن درخصوص اوضاع جوی زمین در تاریخ سیاره مادر ترسیم شده است. در آن دوران پیش بینی می شود سطح آب اقیانوس ها به دلیل آب شدن یخ های قطبی تا حد زیادی بالا می رود. از این رو می توان تصور کرد نه تنها سرزمین هایی همچون ونیز از میان خواهند رفت بلکه آب دریاها و اقیانوس ها بسیاری از نقاط دیگر جهان را نیز فرا خواهد گرفت. شاید به همین دلیل است که ASQ به عنوان خودروی دومنظوره یعنی برای حرکت در خشکی و آب طراحی شده است. ساختار کشیده و انحنادار بدنه، تداعی کننده سرعت و شتابی است که حداقل روی آب و در مقایسه با خشکی حد و مرز چندانی ندارد! اما اوج هنرنمایی طراح را می توان در قابلیت های حرکتی این خودرو در عمق آب جستجو کرد به طوری که براحتی تا عمق چند متری آب نیز نفوذ می کند. ASQ در حین حرکت روی خشکی از سیستم حرکت روی چهار چرخ بهره می برد. در این سیستم در هر چرخ یک موتور الکتریکی نصب شده است و جالب این که دو چرخ جلویی طراحی گوی شکلی دارند که قدرت مانوردهی خودرو را تا حد زیادی افزایش می دهد. انرژی مورد نیاز برای حرکت این خودرو به وسیله موتور هیدروژنی تامین می شود که می توان آن را همچون ژنراتور الکتریکی تامین کننده انرژی حرکتی ASQ تلقی کرد. البته با ورود خودرو در آب این سیستم پیش رانش جت آبی است که این محصول خلاقانه را به جلو می برد. گفته می شود این خودرو یکی از محصولات مفهومی است که آئودی برنامه قطعی جهت تولید آن در سه دهه آینده را در دستور کار خود قرار داده است.

2819db85 5b39 4628 9ccf c6abd3f17200 خودروهایی که در آینده می آیند

ZX ۶ مرموز اما هیجان انگیز
بی ام و از آن دسته شرکت های خودروسازی است که حتی در بحرانی ترین دوران اقتصادی هم نگاه خود را از آینده برنمی دارد. این شرکت برخلاف بسیاری از برندهای سرشناس خودروساز، محصولات مفهومی خود را برای سال های نه چندان دور معرفی می کند. ZX ۶ نتیجه چنین نگرشی است که قرار است در سال ۲۰۱۵ وارد مرحله تولید شود.

هرچند مدیران ارشد بی ام و با قطعیت از این موضوع حرف می زنند اما این خودرو آنقدر ظاهر عجیب و غریبی دارد که بسختی می توان روزی چنین نزدیک را تصور کرد که این خودرو در خیابان ها به حرکت درآید. این خودرو نیز همچون بسیاری از خودروهای مفهومی حاصل تفکر خلاقانه گروهی از دانشجویان و البته این بار دانشجویان شبکه بین المللی آموزش عالی طراحی تورین است. فلسفه طراحی این خودرو ماجرای جالبی دارد. مدیران ارشد بی ام و از دانشجویان این مرکز خواسته بودند تا با الهام گرفتن از عناصر موجود در طبیعت نظیر خورشید، دریا، باد و خاک خلاقیت ذاتی خود در زمینه طراحی خودرویی متفاوت و البته کاربردی را به کار بندند. ۳۵ دانشجو در قالب ۱۵ تیم دست به کار شده و در نهایت ZX ۶ را برای بی.ام. طراحی کردند. درخصوص این خودرو اطلاعات چندانی منتشر نشده است اما از معدود تصاویری که از آن منتشر شده می توان دریافت که قابلیت حرکت در آب را نیز دارد. برای مشخص شدن راز و رمز این خودرو نباید چندان عجله کرد، سال ۲۰۱۵ همه چیز روشن می شود.

rolls02 خودروهایی که در آینده می آیند

Nagare جریانی همچون امواج دریا
مزدا به طراحی و تولید خودروهای اسپرت شهرت خاصی پیدا کرده است. این تمایل دیدنی در محصولات مفهومی این برند خودروساز نیز بخوبی دیده می شود. کافی است نگاهی به Nagare تازه ترین محصول مفهومی مزدا بیندازیم تا همه چیز مشخص شود. ساختار فوق آیرودینامیک این خودرو انتظارات از یک خودروی پرشتاب و مناسب برای استفاده های درون شهری را بالا می برد. قرار گرفتن چهار چرخ در منتهی الیه گوشه های خودرو قدرت مانوردهی و حرکات سریع خودرو را به میزان چشمگیری افزایش داده است.

195767 325 خودروهایی که در آینده می آیند

 

Nagare در زبان ژاپنی به معنای جریان است. بدون شک طرح های شیارمانندی که در بدنه خودرو دیده می شود، با الهام از جریان همیشه آزاد امواج آب در طراحی خودرو وارد شده اند. خودرو دارای دو در پهن پیکر و کشیده است که در زمان باز بودن تداعی کننده پرنده ای با بال های بلند و کشیده است. مزدا برای ساخت این خودرو در سال ۲۰۲۰ برنامه های زیادی را تدارک دیده است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

بازدید خودرو بعد از سفر

0 (0) تعطیلات دو هفته ای نوروز فرصتی طلایی در طول سال است که افراد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Call Now Buttonتماس با ما