عوارض استفاده از سوخت اشتباه در خودرو

0
(0)

خودروی شما سوخت معمولی نیاز دارد یا نوع ممتاز؟ بنزین یا گازوئیل؟ اگر سوخت دیگری را به باک خودرویتان اضافه کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

نتایج از یک مورد به مورد دیگر به‌طور گسترده‌ای متغیر است اما باید درباره‌ی سوخت مورد استفاده در خودرویتان مراقب باشید و از اثرات استفاده‌ی آن آگاه شوید. استفاده از سوختی اشتباه در خودرو به‌طور شگفت‌آوری یک اشتباه عادی است اما نگران نباشید ما راه‌حل‌هایی برای برگشت دوباره داریم.

خودرو بنزینی 1024x587 عوارض استفاده از سوخت اشتباه در خودرو

استفاده از سوخت دیزل در خودرویی بنزینی

به علت تفاوت نوع نازل‌های استفاده شده برای سوخت‌های بنزین و دیزل در جایگاه‌ها معمولاً اشتباه گرفتن این دو سخت است اما خب اشتباه همیشه رخ می‌دهد. اگر متوجه اشتباهتان شدید مهم‌ترین چیز این است که راندن خودرو را متوقف کنید. خودرو را پارک کرده و آن را خاموش کنید و با این کار می‌توانید خسارت رخ‌داده را محدود نمایید. در غیر این صورت خودرو از باقی‌مانده‌ی بنزین باک استفاده کرده و سپس خودرو خاموش خواهد شد زیرا پیشرانه‌های بنزینی نمی‌توانند از سوخت دیزل استفاده کنند.

چیزی که باید انجام دهید این است که باک سوخت، شیلنگ‌های سوخت رسانی، ریل‌های سوخت و انژکتورها را از سوخت دیزل پاک‌سازی نمایید. خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید اما یک مکانیک این کار را بهتر انجام می‌دهد. معمولاً خسارت همیشگی وجود نخواهد داشت اما این نوع از تعمیر هزینه‌های بین 500 تا 1000 دلار روی دستتان خواهد گذاشت.

استفاده از سوخت بنزین در خودروی دیزلی

استفاده از سوخت بنزین در خودروی دیزلی بسیار مضرتر و خطرناک‌تر است. دیزل نه تنها یک سوخت است بلکه به عنوان یک لوبریکانت نیز عمل می‌کند بنابراین شما می‌توانید با استفاده از سوخت اشتباهی واقعاً به پمپ انژکتور صدمه بزنید.

خودرو دیزلی عوارض استفاده از سوخت اشتباه در خودرو

این مورد تنها اشکال ایجاد شده نخواهد بود. سوخت بنزین و دیزل خواص احتراقی متفاوتی دارند به این معنی که بنزین خیلی زودتر از دیزل شعله ور می‌شود. به عنوان نتیجه، با استفاده از سوخت اشتباه باعث از کار افتادن پیشرانه خواهید شد که هزینه‌های زیادی را برای تعمیر و تعویض قطعات روی دستتان خواهد گذاشت.

استفاده از سوخت اتانول E85 در خودروی بنزینی

در برخی کشورها، جایگاه‌ها E85 نیز عرضه می‌کنند. E85 مخلوطی رقیق از اتانول است. برخی خودروها به عنوان خودروهایی با استفاده از سوخت‌های متنوع FFV شناخته می‌شوند و می‌توانند از E85 و سوخت‌های معمولی بدون هیچ مشکلی استفاده کنند اما اگر به‌طور تصادفی از E85 در خودرویی معمولی استفاده کنید شاید متوجه برخی مشکلات شوید.

در ابتدا چراغ چک خودرو روشن خواهد شد. البته یکی از مسئولان انجمن سوخت‌های تجدید پذیر می‌گوید که یک‌بار استفاده از سوخت اشتباه خسارت طولانی‌مدت نخواهد داشت. حتی چراغ چک خودرو نیز پس از حل مشکل و استفاده از سوخت صحیح خاموش خواهد شد. این مسئول همچنین اشاره می‌کند که استفاده اشتباه از اتانول همانند سوخت دیزل نیست که منجر به خاموش شدن پیشرانه شود و هزینه‌های گزافی را به مالک تحمیل نماید. مالکان معمولاً با مشکلات کوچک‌تری مواجه خواهند شد.

بنابراین اگر به‌طور تصادفی از سوخت E85 استفاده کردید، چندین بار از سوخت بنزین استفاده کنید تا اثر آن از بین برود.

استفاده از بنزین ممتاز (سوپر) در خودرویی که به آن نیاز ندارد

برخی افراد فکر می‌کنند که استفاده از سوخت ممتاز در خودرویی که به آن نیاز ندارد خودرو را به هیولایی تبدیل می‌کند که می‌تواند آسفالت را بخورد! شرمنده که حباب شما را ترکاندیم اما مورد چشمگیری در این باره به دست نخواهید آورد. شاید در برخی موارد همانند یدک کشی و یا در آب‌وهوای گرم و خشک کمی مزیت را مشاهده کنید اما به علت اینکه کامپیوترهای پیشرانه به‌طور خودکار زمان‌بندی خود برای افزایش اکتان سوخت را تنظیم می‌کنند بنابراین خسارت یا مزیت قابل‌توجهی رخ نخواهد داد.

استفاده از بنزین معمولی در خودرویی که به سوخت ممتاز نیاز دارد

از طرف دیگر استفاده از سوختی با اکتان پایین در خودرویی که به سوخت ممتاز نیاز دارد می‌تواند منجر به آسیب‌های داخلی جدی پیشرانه شود. خوشبختانه کامپیوترهای پیشرانه می‌توانند به منظور محدود کردن آسیب‌ها زمان‌بندی خود را تنظیم کنند اما قطعاً کاهش جدی عملکرد خودرو و مصرف سوخت زیاد را مشاهده خواهید کرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

بدترین خودروهای 2017 از نظر مصرف کنندگان

0 (0) برای ما مهم است که بهترین خودروها را شناسایی کنیم؛ اما اطلاع از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد فارما