مزایای انژکتور نسبت به کاربراتور

0
(0)

خودروهای انژکتوری برتری های فراوانی نسبت به سایر گونه ها دارند از جمله آن که دارای چابکی و قابلیت های ویژه ای در رانندگی هستند. این قبیل خودروها در حالت سرد و گرم به راحتی استارت خورده و روشن می شوند و عیب یابی آسان و سریع دارند. خودروهای انژکتوری ضمن مصرف سوخت کمتر و قدرت بیشتر بسیار پاک تر از خودروهای کاربراتوری هستند.

اگر از خودروی انژکتوری استفاده می کنید و یا در حال انتخاب این نوع از خودروها هستید آگاهی از مطالب زیر به شما کمک می کند تا علاوه بر دانستن نکات فنی ویژه در استفاده از خودروهای انژکتوری اطمینان خاطر و راحتی بیشتری را احساس کنید.

injector vs carburetor مزایای انژکتور نسبت به کاربراتور

تنظیم پایدار
از مشکلات خودروهای کاربراتوری آنست که این خودروها با گذشت زمان در اثر کارکرد از تنظیم و پایداری خارج شده و با تغییر شرایط آب وهوائی و فشار محیط نیاز به تنظیم مجدد نسبت هوا به سوخت و زمان جرقه براساس شرایط جدید دارند چرا که عدم تنظیم مجدد، افزایش مصرف سوخت و میزان آلایندگی و افت توان موتور و نیز بد کارکردن موتور را در پی خواهد داشت.

در خودروهای انژکتوری با توجه به اینکه موتور خودرو مجهز به مجموعه تنظیم هوشمند است لذا با قرار گرفتن خودرو در شرایط محیطی جدید با درک عوامل مؤثر مثل دما و فشار خود را به طور خودکار با شرایط تطبیق داده و نیازی به تنظیم ندارد و دقیقاً عملکرد مشابه ای در میزان مصرف سوخت، میزان آلودگی و خوب کار کردن در شرایط مختلف دارد.

carburetor graphic 300x169 مزایای انژکتور نسبت به کاربراتور

رانندگی بهتر
رانندگی با یک خودروی انژکتوری به مراتب بهتر و راحت تر از یک خودروی کاربراتوری است. این موضوع هنگامی که می خواهید به خودرو شتاب مثبت بدهید یا زمانی که قصد توقف دارید (شتاب منفی) به خوبی خود را نشان می دهد.

در حالات فوق از تکان های شدید خبری نیست. همچنین در حالت سبقت گیری با درک مجموعه مدیریت موتور از رفتار راننده، شتاب گیری بسیار بهتر از خودرو کاربراتوری در شرایط مشابه خواهد بود. دلیل این موضوع وجود مجموعه مدیریت موتور است که وضعیت رانش خودرو را تحت کنترل دارد و از قبل در هنگام تنظیم خودرو برنامه ریزی شده است.

fuel injected graphic 300x192 مزایای انژکتور نسبت به کاربراتور

عیب یابی
عیب یابی خودروهای انژکتوری به مراتب آسان تر و سریع تر از خودروهای کاربراتوری انجام می شود. زمانی که ایرادی در خودرو حادث شود پس از اتصال دستگاه عیب یاب به جعبه مدیریت موتور، مشخص می شود در کدام قطعه یا قطعات از مجموعه موتور ایراد وجود دارد و لذا تشخیص ایرادهای خودرو توسط نرم افزار انجام شده و از حالت تجربی و روش های سعی و خطا که در خصوص تعمیرات خودروهای کاربراتوری انجام می شود، خارج می گردد.

استارت راحت تر
در خودروی انژکتوری به دلیل اینکه میزان نسبت سوخت به هوای مورد نیاز موتور و نیز زمان بندی مناسب جرقه براساس درک مجموعه مدیریت موتور از شرایط محیط (دما و فشار) به طور خودکار تنظیم می شود لذا در روزهای سرد یا در روزهای گرم راه اندازی خودرو بسیار راحت بوده و در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد.

Carburetor vs Fuel Injector Image مزایای انژکتور نسبت به کاربراتور

پاک تر
خودروی انژکتوری آلودگی کمتری نسبت به خودروی کاربراتوری تولید می کند. تنظیم خودکار نسبت هوا به سوخت، تنظیم مناسب زمان بندی جرقه، نحوه تزریق سوخت، حالت پایدار موتور، امکان بهره گیری از واکنش گرهای شیمیائی (کاتالیست ها) در مسیر اگزوز و… از جمله عواملی هستند که باعث می شوند خودروهای انژکتوری کم آلاینده تر باشند.

اگر به آن بیاندیشیم که فرزندانمان از هوائی استفاده می کنند که ما در آن رانندگی می کنیم این موضوع اهمیت بیش از پیش پیدا می کند. حال آنکه یکی از مهمترین دلایل برای ساخت خودروهای انژکتوری کاهش آلودی بوده که سیاست های کشور نیز بر آن تأکید دارد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

تعویض تایرها در سرما و تنظیم باد

0 (0)  فشار باد و عمق شیارهای لاستیک خودرو به هنگام برف و باران، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
تماس با ما