مزایا و معایب خودروهای پلاگین هیبرید

4
(1)

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است، دنیای خودرو هم در کنار آنها به سرعت در حال پیشرفت است مدت زیادی هست که مبحث خودروهای هیبریدی و بعد هم پلاگین هیبریدها به گوش میخورد خودروهای زیادی در این دو دوسته ساخته شده اند. نمونه‌ی آن‌ها هیوندای سوناتا هیبرید است.

هیبریدها خودروهایی هستند که از دو قوای محرک استفاده می‌کنند، یک پیشرانه‌ی درون‌سوز بنزینی و یک موتور الکتریکی. سیستم‌های مختلف هیبرید از جمله سری، موازی، و ترکیبی وجود دارد. انرژی الکتریکی در هیبریدها از برق و باتری خود خودرو تأمین می‌شود و در مواقع زیادی به جای پیشرانه‌ی  خودرو، مانند ترافیک و ایست و حرکت، از موتور الکتریکی استفاده می‌شود. ولی پلاگین‌ها به جز برق خودرو قابلیت شارژ دارند و از بسته باتری بسیار بزرگ‌تری استفاده می‌کنند، و می‌توانند فقط از موتور الکتریکی استفاده کنند. پیشرانه‌های بنزینی این دسته از خودروها وظیفه‌ی شارژ باتری خودرو را بر عهده دارند.

0خودروی هیبریدی 5 مزایا و معایب خودروهای پلاگین هیبرید

پلاگین هیبریدها، برتری‌های زیادی نسبت به انواع هیبریدی عادی دارند و می‌توانند پول بیشتری به جیب شما بازگردانند. اگرچه سوناتا هیبریدی دنیایی از آپشن‌ها و امکانات را برای شما به ارمغان می‌آورد، ولی سوناتا هیبرید پلاگین، می‌تواند چند صد هزار تومان در ماه‌های اولیه از مصرف سوخت شما بکاهد یا کلاً مصرف سوخت شما را به صفر برساند.

با ما همراه باشید تا به بررسی مزیت‌ها و معایب خودرو‌های پلاگین هیبرید‌ها بپردازیم.

۴مزیت خودرو های پلاگین هیبریدها

۱- مصرف سوخت پایین‌تر و محدوده‌ی حرکتی وسیع‌تر
به دلیل استفاده از بسته باتری بزرگ‌تر و قابلیت شارژ آن‌ها، پلاگین هیبریدها بسیار بیشتر از انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند و می‌توانند با یک باک بنزین مسافت بیشتری را طی کنند.

۲- گشتاور لحظه‌ای و قدرت بیشتر
اکثراً پلاگین‌ها از موتورهای الکتریکی و باتری‌های به مراتب قوی‌تری نسبت به هیبریدها استفاده می‌کنند، که شتاب و گشتاور بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهند.

۳- دولت‌ها مزایای زیادی برای خودروهای هیبریدی در نظر گرفته‌اند
برتری‌های این تکنولوژی، از جمله کمک به محیط و حفظ منابع طبیعی، باعث شده‌اند تا دولت‌ها برای این تکنولوژی مزایایی در نظر بگیرند. در ایران هم اگر شما از این خودروها استفاده کنید، به راحتی بدون جریمه از طرح زوج و فرد، بی توجه به شماره پلاک خود گذر می‌کنید. همچنین دولت مالیات و عوارض گمرکی بسیار پایینی برای واردات این خودروها در نظر گرفته است.

۴- می‌توانید در حالت تماماً الکتریکی حرکت کنید
در این خودروها علاوه بر مصرف ترکیبی، شما گزینه‌ای دارید که می‌توانید با آن، تماماً الکتریکی حرکت کنید، تا باتری‌ها خالی شوند و موتور بنزینی روشن شود. این کار برای کسانی که هر شب خودروی خود را شارژ می‌کنند و صبح‌ها تا محل کار می‌روند، می‌تواند مصرف سوختشان را به صفر برساند. هیوندای سوناتا پلاگین با یک بار شارژ، مسافت ۴۴ کیلومتری را در حالت تماماً الکتریکی طی می‌کند.

33b073b30e94c093559a2cd6070c78f1 مزایا و معایب خودروهای پلاگین هیبرید

۴معایب خودروهای پلاگین هیبریدها

۱- کمیابی این خودروها
چه در بازار ایران، و چه کشورهای خارجی، برای انتخاب پلاگین هیبریدها، گزینه‌های محدود و کمی دارید، و هنوز تعداد زیادی از آن‌ها وجود ندارد. در ایران این انتخاب بسیار محدودتر است.

2- زیربنای مناسبی برای این خودروها وجود ندارد
شما فقط وقتی از پلاگین هیبرید خود سود می‌برید که از شارژر استفاده کنید. از طرفی شما همیشه در خانه‌تان نیستید، و هنوز تعداد ایستگاه‌های شارژ برای این خودروها در جهان، بسیار کم هستند. شارژ آن‌ها به شب‌ها در پارکینگ خانه‌تان خلاصه می‌شود. کلمه پلاگین به معنای اتصال به پریز است، پس بدون وصل کردن به برق، پلاگین بی پلاگین!

3- باتری بزرگ‌تر، حجم زیادی را اشغال می‌کند
این که در این خودروها برای ذخیره انرژی و افزایش محدوده‌ی حرکتی، از باتری بزرگ‌تر استفاده می‌شود، باعث شده تا حجم زیادی از صندوق عقب و فضای بار شما را اشغال کند. از طرفی شما نمی‌توانید صندلی‌های عقب را بخوابانید، چون باتری بین صندوق و صندلی‌ها قرار دارد.

4- شما از تمام امکانات، و قابلیت‌های پلاگین‌ها استفاده نخواهید کرد
این که یک پلاگین هیبرید می‌خرید، به معنای استفاده کامل از امکانات آن برای شما نیست. شما ابتدا باید صلاحیت این امر را داشته باشید، تا بتوانید از ویژگی‌های این خودروها استفاده کنید و چند صد هزار تومان به جیب خود بازگردانید. قسمت بد ماجرا اینجا است، حتی اگر صلاحیت، دانش، و همت استفاده از آن‌ها را داشته باشید، باز هم امکان دارد از تمام این قابلیت‌ها استفاده نکنید، چون آن‌ها به شرایط ایده‌آل احتیاج دارند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

50 خودرو که جهان را تغییر دادند – قسمت 5 و پایانی

0 (0) صنعت خودروسازی بدون شک یکی از مهم‌ترین صنایع جهان است. کافی است به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد فارما