منظور از لاستیک فابریک یا OE tire چیست؟

0
(0)

لاستیک فابریک (Original equipment Tire) به آن دسته از لاستیک هایی اطلاق می شود که یک خودرو ساز براساس احتیاجات خودروی تازه طراحی شده خود از میان برندهای مختلف, آن لاستیک را برای خودروی خود انتخاب می کند. 

عموما, خودرو سازهای مختلف دنیا یک لیست از تولید کنندگان لاستیک در سطح دنیا, که توانسته اند استاندادرهای بین المللی را برای لاستیک های تولید شده خود کسب کنند, را دارند. لذا, زمانیکه یک خودرو ساز یک مدل جدید از خودرو را در دست طراحی دارد, مشخصاتی از خودروی مورد نظر خود و لیست ملزومات خودروی تازه طراحی شده را به منظور دریافت یک تایر مناسب برای آن به این خودروسازان و یا فقط به تعدادی از آنها ارسال می کند.

لازم بذکر است که بدست آوردن این استانداردهای معتبر برای این تولید کنندگان لاستیک یک فرآیند سخت و پر هزینه می باشد و معمولا تعداد زیادی از لاستیک سازان این استانداردها را ندارند. 

لیست درخواستهای خودرو ساز جهت تامین لاستیک مورد نظر خود شامل موارد بسیاری از جمله وزن ماشین, سرعت ماشین, زمان تحویل و نحوه تحویل کالا, تست های مورد نیاز برای تایر طراحی شده و  همچنین موارد بسیار زیاد دیگری می باشد که تولید کننده لاستیک موظف است که به تمامی این درخواستها پاسخ دهد و لاستیک مورد نظر را براساس این معیارهای تعیین شده طراحی و تولید کند.

در این زمان تولید کنندگان لاستیک با توجه به ملزومات خودروی جدید, اقدام به انتخاب یک لاستیک از میان لاستیک های از قبل طراحی و تولید شده خود می کنند و در صورتی که لاستیک های از قبل تولید شده برای خودروی مورد نظر مناسب نباشند اقدام به طراحی و ساخت یک تایر مناسب برای خودروی مورد نظر می کنند که این امر یک فرآیند بسیار زمانبر و پرهزینه می باشد.

نهایتا, زمانیکه خودرو ساز پیشنهادات مختلف را از تولید کنندگان متفاوت دریافت کرد, پس از بررسی های لازم و هزینه ها, یکی از این لاستیک ها را برای خودروی تازه طراحی شده خود انتخاب می کند.
نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد اینست که زمانیکه لاستیک فابریک توسط خودرو ساز انتخاب گردید, این امر بدان مفهوم نمی باشد که سایر لاستیک های ارائه شده استاندارد نبوده و مناسب خودرو جدید نمی باشند. یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در زمان انتخاب لاستیک, قیمت و نحوه تحویل و حمل  ونقل آن می باشد که هیچ ارتباطی به فرآیند طراحی  و ساخت لاستیک ندارد.

همچنین در بسیاری موارد پیش آمده, حتی خودرو سازان خارجی, که لاستیک فابریک انتخاب شده بنا بدلایل طراحی مناسب خودروی مورد نظر نباشد بهمین دلیل بسیاری از مالکان خودرو اقدام به تعویض لاستیک خود با یک لاستیک پهن تر و یا فاق بلند تر می کنند. 

images 1 منظور از لاستیک فابریک یا OE tire چیست؟

در پایان ذکر نکات زیر خالی از لطف نمی باشد:

1-      لاستیک فابریک یک خودرو, بعنوان مثال اپتیما, تولید شده در سالهای مختلف ممکن است که با یکدیگر فرق داشته باشند. بعنوان مثال لاستیک اپتیما تولید سال 2014 با اپتیما مدل 2015 ممکن است که مقداری با یکدیگر چه از نظر سایز و چه از نظر نوع طرح گل لاستیک با هم متفاوت باشند. 

2-      لاستیک های تولید شده با یک برند دیگر ولی با سایز لاستیک خودروی شما ممکن است حتی از لاستیک فابریک خودروی شما بهتر باشد. 

3-      در بازار ایران, برای دریافت لاستیک فابریک خودروهای خارجی در بعضی موارد باید هزینه بیشتری بپردازید.(منظور از فابریک در این مورد برند سازنده می باشد)

4-      لاستیک فابریک یک وحی منزل از سوی خودرو ساز نمی باشد و در بسیاری موارد می توان آنها را با یک سایز پهن تر تعویض کرد (البته هر چهار چرخ را). استفاده از لاستیک های پهن تر مخصوصا برای خودروهای ایرانی باعث افزایش قابلیت فرمانپذیری و راحتی رانندگی می شود. (توجه شود که گفته شد لاستیک پهن تر و یا فاق بلند تر و نه تغییر سایز رینگ)
 

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

نگاه خریدارانه به لاستیک خودرو

0 (0) ● به تاریخ تولید و انقضا توجه کنید لازم است به تاریخ تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
تماس با ما