پمپ بنزین خودرو

0
(0)

پمپ بنزین که در اکثر خودروها از میل سوپاپ می گیرد وظیفه ارسال سوخت به کاربراتور را دارد. پمپ بنزین مانند جارو برقی است که با ایجاد خلا کار می کند و عمل پمپ بنزین این است که در هنگامی که خلا در چند راهه مکش کم است به آن کمک می کند. پمپ بنزین از دو قسمت زیر تشکیل شده است:

1- دیافراگم
2- دو عدد سوپاپ

بدین ترتیب که بازوی شیطانک توسط استوانه  خارج از مرکزی که روی میل سوپاپ قرار دارد به سمت چپ و راست حرکت  می کند و صفحه چرمی که وسط پمپ  قرار دارد و به نام  دیافراگم نامیده می شود به سوی پایین حرکت می کند و در نتیجه بالای دیافراگم خلا ایجاد می شود و دریچه ورود بنزین باز شده و بنزین از باک به بالای دیافراگم مکیده می شود هنگامی که دیافراگم به جای اول خود  بر می گردد  بنزین را از دریچه خارج می کند و به همین ترتیب ادامه می یابد.

پمپ بنزین پمپ  بنزین خودرو

معمول ترین پمپ بنزین , پمپ بنزین های شیشه ای است که یک استکان جهت کنترل جریان بنزین در قسمت بالای آن  تعبیه شده است و بقیه از نوع فلزی می باشند پمپ بنزین با گردش میل سوپاپ کار می کند چون قسمت زیرین اتومبیل بیشتر از سایر فصول گرم می شود گرمای موتور باعث می شود که گاز متراکم بنزین در پمپ جمع شود و در نتیجه بنزین به کاربراتور نمی رسد.

برای رفع موقت این عیب می توان پارچه ای  را خیس کرد و روی پمپ گذاشت یامقداری اب روی پمپ بنزین ریخته تا گاز جمع شده  به مایع بنزین تبدیل شود و پمپ بنزین به کار بیافتد به تازگی از پمپ بنزین های برقی استفاده می گردد , که بوسیله یک موتور کوچک الکتریکی کار می کند و معایب پمپ بنزین معمولی را ندارد.

انواع پمپ بنزین
پمپ بنزین مکانیکی و پمپ بنزین مرکب و پمپ بنزین برقی

قطعات پمپ بنزین
استکانی- واشر- فیلتر سیمی- بدنه سوپاپ- واشرهای زیر سوپاپ- سوپاپ- دیافراگم- نگهدارنده لاستیک ابندی روغن- واشر ابندی روغن- فنر برگردان دیافراگم- بدنه اصلی پمپ- واشر-  اهرم پایین  کشنده- واشرها-  شیطانک- فنر برگردان شیطانک- خار محور- محور شیطانک- پیچ دیافراگم- گیره استکانی پمپ بنزین مکانیکی

طرز کار :
اساس کار همه پمپ بنزین ها مشابه یکدیگر می باشد و اساس تغییر حجم ایجاد شده توسط دیافراگم وظیفه خود را انجام می دهد در نتیجه جهت تغییر حجم به یک کورس مکش و یک کورس انتقال نیاز داریم.

مزایای پمپ بنزین برقی نسبت به پمپ بنزین مکانیکی
1- از پمپ بنزین های مختلف می توان در تومبیل استفاده کرد در صورتی که در نوع مکانیکی هر پمپ مخصوص موتور خاصی می باشد.
2- پمپ بنزین های برقی نزدیک باک نصب می شوند و در نتیجه از حرارت موتور و گرم کردن در امان می باشند.
3- پمپ بنزین های برقی را می توان به صورت دوتایی روی  شاسی سوار نمود در صورتی که بعضی از آنها معیوب شد می توان از دیگری استفاده کرد
4- پمپ بنزین های برقی به محض چرخانیدن سوئیچ عمل سوخت رسانی را انجام می دهند و تابع سرعت موتور نمی باشند.
5- در نوع توربینی آن به علت بالا بودن فشار داخل لوله هاایجاد قفل گازی را به حداقل میرسانند.
6- بیشترین بازدهی در پمپ بنزین مکانیکی در دور ارام می باشد در صورتی که در پمپ بنزین برقی همیشه یکسان است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

تعویض تایرها در سرما و تنظیم باد

0 (0)  فشار باد و عمق شیارهای لاستیک خودرو به هنگام برف و باران، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد فارما