چگونه طراح خودرو شویم

0
(0)

بسیاری از افراد آرزو دارند روزی یک طراح خودرو شوند، ولی تعداد خیلی کمی از آن‌ها می‌توانند به این رؤیای خود حقیقت ببخشند. ما سری به کالج سلطنتی هنر انگلستان زدیم تا بفهمیم برای طراح خودرو شدن چه مهارت‌های مورد نیاز است.

خطوط بدنه ی زیبای آستون مارتین DB11، زیبایی بی‌رحم جگوار اف تایپ و درخشش زمخت رنج‌روور اسپرت؛ تمام این‌ها خودروهایی دوست‌داشتنی و پرطرفدار و همگی محصول بریتانیا هستند. ولی چیز دیگری وجود دارد که این سه خودرو را به هم مرتبط می‌کند: کسانی که آن‌ها را طراحی کرده‌اند.

طراحی خودرو2 1024x731 چگونه طراح خودرو شویم

مارک ریچمن، ایان کالوم و گری مک گاورن طراحان خودروی حرفه‌ای هستند که این خودروها را خلق کرده‌اند، و کل این سه نفر دوره ی طراحی خود را در کالج سلطنتی هنر لندن RCA گذرانده‌اند.

با اطمینان می‌توان گفت که این سه ابرستاره ی طراحی در حال حاضر در بالاترین سطح دنیای طراحی خودرو قرار دارند، و برای هر طراح خودرویی حضور در موقعیت فعلی آن‌ها و قبول مسئولیت طراحی هرکدام از این خودروها می‌تواند یک رؤیای بی‌نظیر باشد، مخصوصاً وقتی این موضوع را در نظر بگیریم که دنیای طراحی خودرو در حال حاضر به‌شدت رقابتی است. ولی بالاخره باید از یک جایی شروع کرد، از این رو تیمی از اتو اکسپرس به یکی از کلاس‌های دوره ی طراحی خودرو کالج سلطنتی هنر لندن در کنزینگتون رفت تا ببینیم نسل فعلی دانشجویان این کالج چه حرف‌هایی برای گفتن دارند. در این برنامه همچنین خواهیم دید که دانشجویان این دوره پس از فارغ‌التحصیلی با چه چالش‌هایی روبرو خواهند بود.

درحالی‌که داخل نمایشگاه کالج به گشت‌وگذار می‌پرداختیم این نکته را متوجه شدیم که دانشجویان این رشته استعدادهای مختلفی را دارند؛ داخل نمایشگاه همه چیز بود، از یک پین بال آنتیک تا یک بازوی رباتیک که با اشاره کنترل می‌شد. این فقط یک گوشه‌ای از توانایی‌ها و استعدادهای دانشجویان این کالج است، طراحان بسیاری از دانشگاه‌های مختلف سراسر کشور نیز رقابت شدیدی با هنرمندان این کالج در حال حاضر دارند.

وقتی که به بخش طراحی خودرو می‌رسیم، کاملاً واضح است که قابلیت رانندگی خودکار و تکنولوژی‌های جدید دنیای خودرو در حال حاضر موضوع اصلی تمرکز دانشجویان هستند. پروژه ی خودروی ۶۰ دقیقه که توسط تام آلیس طراحی شده است، با توجه به نوآوری‌هایی که ارائه کرده است، به نظر می‌رسد دنیای صنعت حمل و نقل را در صورتی که به سرانجامی برسد کاملاً متحول خواهد کرد.

در بین طراحی‌هایی که در این مرکز دیده می‌شوند پروژه‌های مشترک زیادی با خودروسازهای مختلف وجود دارند. پروژه ی لندروور Aegis متیو رابسون و لکسوس LF-CS یوکی ایسوگای تنها دو نمونه جالب توجه از بین آن‌ها هستند، این موضوع که RCA به‌خوبی دانشجویان خود را این‌گونه با صنعت خودرو درگیر می‌کند کاملاً قابل تحسین است. علیرغم این که طراحان جوان در طول تحصیل خود با خودروسازان بزرگ همکاری می‌کنند، این موضوع استخدام شدن آن‌ها پس از پایان تحصیل را تضمین نمی‌کند، متیو کونتی استاد ارشد RCA اعتقاد دارد با رقابت شدیدی که در حال حاضر در این عرصه وجود دارد، پیدا کردن یک شغل مناسب کار بسیار سختی می‌تواند باشد.

طراحی خودرو چگونه طراح خودرو شویم

وی می‌گوید: میزان تقاضا برای طراحان جدید آن قدری که ما می‌خواهیم بالا نیست، و در حال حاضر میزان دانشجویان طراحی که هر ساله فارغ‌التحصیل می‌شوند بسیار بالاست. همین موضوع صنعت طراحی خودرو را به صنعتی جذاب و درعین‌حال فوق‌العاده رقابتی تبدیل می‌کند.

از وی می‌پرسیم پس یک طراح جوان چگونه می‌تواند سری بین سرها دربیاورد؟ کونتی می‌گوید: فعالیت دانشجویان بیشتر فنی و حرفه‌ای و عملی است و معمولاً آن‌ها زمان زیادی را روی یادگیری مهارت‌های جدید صرف می‌کنند. بزرگ‌ترین چالش آن‌ها این است که چیزی طراحی نمایند که قابل توجیه باشد. آن‌ها اصلاً به این فکر نمی‌کنند که صنعت خودرو در حال حاضر واقعاً به چه چیزهایی نیاز دارد.

این موضوع صحت دارد، درحالی‌که دوره‌های طراحی در حال تربیت طراحان درجه یک است، در حال حاضر در بریتانیا کمبود نیروهای فنی وجود دارد، این کمبود هرچند بسیار کمتر از نیاز بریتانیا به ۵۰۰۰ نیروی جدید با مهارت‌های بالای مهندسی در صنعت خودرو می‌باشد. و با وجود دانشجویانی که در آینده برای تحصیلات تکمیلی قصد ورود به RCA دارند و قبل‌تر بورسیه تحصیلات کارشناسی را دریافت کرده‌اند، این مشکل وجود دارد که به این دلیل برخی از بهترین طراحان نتوانند برای تحصیلات تکمیلی وارد این کالج شوند.

کونتی در این مورد توضیح می‌دهد: برخی از دانشجویان فکر می‌کنند برای این که در کالج سلطنتی هنر لندن پذیرش شوند باید یک ابرقهرمان باشند، به همین دلیل گهگاه برخی از دانشجویان فکر می‌کنند که برای تحصیل در این کالج آمادگی کافی را ندارند، حتی وقتی که آن از توانایی خوبی برخوردار باشند. این یک تحلیل نادرست است که برای پذیرش در اینجا باید بهترین باشی، این موضوع به‌هیچ‌وجه صحت ندارد. ما همواره به دنبال رزومه ی فوق‌العاده قوی نیستیم.

طراحی خودرو4 1024x576 چگونه طراح خودرو شویم

این موضوع هیچ وقت تا به امروز این‌قدر ملموس نبوده است، این روزها تکنولوژی خودروها خودران و کابین‌های خودرویی با تکنولوژی بالا به‌خوبی خود را در مدل‌هایی که وارد بازار می‌شوند تأثیر خود را گذاشته‌اند. کونتی به‌خوبی یک فاصله در بازار را جایی که طراحان آینده بتوانند به نوعی تأثیر خود را بگذارند می‌بیند.

من فکر می‌کنم در حال حاضر کمبود طراحان داخلی کابین در صنعت خودرو وجود دارد. بسیاری از دانشجویان فقط به فکر طراحی خارجی و بدنه ی خودروها هستند. ولی بخش واقعی خودرو که موضوع تغییرات تکنولوژیکی شدید شده است بخش داخلی و کابین می‌باشد.

به منظور پر کردن این فاصله، مقامات این کالج به دنبال جذب دانشجویانی برای دوره‌های ویژه طراحی کابین خود است که بیشتر مخاطبان آن نیز طراحان مبلمان و معمارها می‌باشند. کونتی در ادامه می‌افزاید: یک بخش رو به رشدی در صنعت خودرو وجود دارد که نیازمند دانشجویانی که تخصص آن‌ها درزمینه ی رابط کاربری انسان و ماشین HMI بوده و یا آن‌هایی که در صنعت بازی‌های ویدیویی فعالیت کرده‌اند است. این یک تغییر بزرگ در ذهنیت‌هاست. ما تلاش می‌کنیم تا جای ممکن روشن‌فکر بوده و طراحانی با پس‌زمینه‌های مختلف را کنار هم داشته باشیم.

بنابراین اگر فکر می‌کردید که فقط مهارت طراحی تصاویر خودروهای بی‌نظیر را داشتن تنها توانایی مورد نیاز برای تبدیل شدن به ایان کالوم یا مارک ریچمن بعدی می‌باشد، کاملاً در اشتباه بوده‌اید. کونتی ادعا می‌کند دانشجویی روشن‌فکر با شور و اشتیاق واقعی برای یک رشته ی خاص، کسی که کاملاً متعهد و آماده ی یادگیری می‌باشد را به یک استعداد صرف که آماده برای یادگیری نبوده و کنجکاو نیست، ترجیح می‌دهد.

به بیانی ساده، کونتی می‌گوید هدف او از فعالیت به‌عنوان یک استاد در کالج سلطنتی هنر لندن این است که تصورات و ذهنیت‌های قدیمی را از بین برده و با از بین بردن تفکرات کلیشه‌ای، طراحانی قدرتمند برای صنعت خودروی آینده ی دنیا تربیت کند.

با توجه به سابقه ی درخشان این کالج، به‌سختی می‌توان با این نظریه ی وی مخالفت کرد. سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا شما آن چه که لازم است را برای تبدیل شدن به فرد موردنظر کونتی دارید؟


نکاتی از فارغ‌التحصیلان کالج سلطنتی هنر لندن

کالوم اعتقاد دارد بریتانیا هنگامی‌که بحث طراحی خودرو مطرح می‌شود، بیش از حدی که انتظار می‌رود تأثیر خود را می‌تواند در صنعت جهانی بگذارد، و میراث فوق‌العاده صنعت خودروی بریتانیا نیز در این مورد بی‌تأثیر نیست. وی به طراحان آینده توصیه می‌کند هیچ وقت دست از طراحی اسکچ بر ندارند، او می‌افزاید: این موضوع که طراح‌ها باید بتوانند ایده‌های خود را روی کاغذ پیاده کنند بسیار مهم است، ولی مهم‌تر از همه این است که همواره ذهنی خلاق داشته و به دنبال نوآوری باشند. خلاق باشید و ریسک‌های آن را هم بپذیرید.

“قبول کنید که ما متفاوت هستیم! ما به زبانی متفاوت سخن می‌گوییم، تصاویر، نه کلمات!”، مک گاورن این‌گونه سخنان خود را شروع می‌کند. وی اعتقاد دارد طراحان هیچ‌گاه نباید دست از نوآوری و خلاقیت برداشته و نباید همواره به عملکرد فکر کنند. وی می‌افزاید: طراحی فوق‌العاده فقط به یک مهارت خاص نیاز ندارد. یک طراح خوب باید قادر به‌مواجهه به چالش‌های مهندسی، تولید و فروش باشد.

طراحی خودرو3 چگونه طراح خودرو شویم

زمان حضور ما در کالج ریچمن به ملاقات پروفسور آمده بود و بار دیگر قرار بود در تیم اساتید دوره قرار بگیرد. وی می‌گوید: اساتید کالج به نمونه کارهای شما نگاه خواهند کرد تا ببینند آیا شما توانایی‌های تفکر جایگزین را دارید یا نه؛ آیا شما فرآیند فکری مورد نیاز برای خلاقیت در دنیای خودروها دارید یا نه!

طراح پشت پرده ی آئودی تی تی هم‌اکنون در بالاترین بخش طراحی هیوندای و کیا فعالیت می‌کند. وی مسئولیت تغییر سبک طراحی محصولات کیا را از سال ۲۰۰۶ به این سو بر عهده گرفته و می‌گوید: طراحی خودرو بیشتر کاربرد، درک و فعالیت در حوزه ی پارامترهای تولید است و فقط به معنی “چیزی را زیباتر ساختن” نیست. صدالبته وی اضافه می‌کند که عشق و علاقه به دنیا خودرو و داشتن یک ذهن هنری و معماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

بدترین خودروهای 2017 از نظر مصرف کنندگان

0 (0) برای ما مهم است که بهترین خودروها را شناسایی کنیم؛ اما اطلاع از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد فارما